VIDEO România – Kosovo, scor 2-0. Stanciu și Mihăilă au marcat pe finalul meciului

România a învins Kosovo, scor 2-0, în meciul de pe Arena Naţională, din grupa I de calificare la Euro-2024, după ce Nicolae Stanciu a marcat în minutul 83 și Mihăilă în minutele de prelungire.

Meciul, întrerupt în minutul 18, din cauza torţelor şi scandărilor, s-a reluat după aproximativ 50 de minute. În minutul 42, Muriqi a fost eliminat de la echipa din Kosovo pentru cumul de cartonaşe. În minutul 61, Nicolae Stanciu a ratat un penalti.

Imnul României a fost intonat de Adda.

Înaintea meciului s-a ţinut un moment de reculegere pentru victimele cutremurului devastator din Maroc.

Componenţa echipelor:

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 5. Screciu, 8. Cicâldău, 9. Puşcaş, 10. Stanciu-cpt., 11. Bancu, 14. Hagi, 15. Burcă, 20. Coman. Selecţioner: Edward Iordănescu

Rezerve: 1. Târnovanu, 16. Aioani – 4. Rus, 6. M. Marin, 7. Alibec, 13. Mihăilă, 17. Bîrligea, 18. R. Marin, 19. Olaru, 21. Moruţan, 22. Camora, 23. Sorescu

KOSOVO: 12. Muric – 15. Vojvoda, 13. A. Rrahmani-cpt., 3. Aliti, 17. Paqarada – 10. Zhegrova, 14. V. Berisha, 19. Loshaj, 23. B. Berisha – 7. Rashica, 18. Muriqi. Selecţioner: Primoz Gliha

Rezerve: 1. Ujkani, 16. Bekaj – 2. Hadergjonaj, 4. Beka, 5. Fazliji, 6. Hajrizi, 8. Muslija, 9. Korenica, 11. Al. Rrahmani, 20. Dresevic, 21. Zeqiri, 22. Krasniqi

Sursa: Newsinn