JO 2024 – ATLETISM: ROMÂNCA DELVINE RELIN MERINGOR S-A CLASAT PE LOCUL 7

Atleta olandeza Sifan Hassan a câştigat proba feminină de maraton, duminică dimineaţa, în ultima zi a Jocurilor Olimpice de la Paris, în timp ce românca Delvine Relin Meringor s-a clasat pe locul 7.

Hassan a obţinut victoria după un sprint pe ultima linie dreaptă, după o luptă cu atleta etiopiană Tigst Assefa, câştigând cursa cu un nou record olimpic, 2 h 22 min 55 sec.

Assefa, clasată la trei secunde în urma învingătoarei, a obţinut argintul, în timp ce bronzul a fost cucerit de kenyana Hellen Obiri, sosită la 15 secunde.

Atleta română de origine kenyană Delvine Relin Meringor a ocupat un onorant loc 7, la 2 min 01 sec de noua campioană olimpică.

Cealaltă reprezentantă a României, tot o atletă de origine kenyană, Joan Chelimo Melly, a abandonat în prim parte cursei.