Kosovo – România 0-0, în preliminariile EURO 2024

Naționala de fotbal a României a remnizat, 0-0, în Kosovo, în etapa a 3-a din Grupa I a preliminariilor Campionatului European 2024.

România rămâne pe locul 2 în Grupa I după 0-0 în Kosovo

Meciul a fost unul de uzură, pe un teren impracticabil, gazonul fiind aproape acoperit de apă din cauza ploilor abundente căzute în ultimele zile la Priștina.

România a încasat o lovitură în minutul 22, când Camora s-a accidentat și a fost înlocuit cu Deian Sorescu. cel mai bun „tricolor” din prima repriză a fost portarul Horațiu Moldovan, cu două intervenții salutare, în ultimele secunde scoțând mingea de sub transversală.

Cea mai mare ocazie a meciului a aparținut gazdelor, prin Vojvoda, în minutul 58, care i-a înșirat pe fundașii români ca pe mărgele, dar a șiutat slab de la aproximativ 9 metri.

Kosovo a marcat în minutul 70, dar reușita lui Zhegrova a fost anulată de arbitrul Danny Makkelie, pentru ofsaid, după consultarea sistemului VAR.